Inauguracja nowej siedziby Teatru “Rabcio”

Inauguracja nowej siedziby Teatru “Rabcio”

18 stycznia 2020 r. Otwarcie nowej siedziby Teatru Rabcio. Premiera sztuki Aleksandra Fredry pt. Gwałtu, co się dzieje!

Reżyseria – Piotr Męderak
Scenografia – Tomasz Tajak
Kostiumy – Maria Molenda
Muzyka - Piotr Męderak
Realizacja światła - Bogusław Handzel
Realizacja dźwięku - Gabriel Gacek

Obsada: Krystyna Kachel, Agnieszka Kwiatkowska, Urszula Tylek, Ewelina Klocek, Katarzyna Ornatkiewicz, Katarzyna Pilichowska, Piotr Serafin, Łukasz Łęcki, Filip Bochenek, Wojciech Michno, Mariusz Kałwak, Mateusz Jabczanik, Paweł Stojowski, Piotr Męderak.

Pamiątkowe statuetki otrzymali:
Kardynał Stanisław Dziwisz, premier Beata Szydło, minister Beata Kempa, poseł Edward Siarka, ks. Paweł Duźniak, starosta Krzysztof Faber, starosta Bogusław Waksmundzki, radny Sejmiku Wojewódzkiego Marek Wierzba, burmistrz Rabki-Zdrój Leszek Świder, radny powiatu nowotarskiego Marek Szarawarski, projektant budynku, architekt dr hab Michał Krupa, główny wykonawca Stanisław Potoczak, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Wojewódzki Województwa Małopolskiego

Artykuł gorce24.pl

RABKA-ZDRÓJ: Teatr Lalek "Rabcio" oficjalnie przeniósł się z salki parafialnej do nowo wybudowanego budynku po drugiej stronie ulicy.
W oficjalnym otwarciu nowej siedziby wzięło udział wielu gości.

Licząca 200 miejsc widownia w nowym budynku mieszczącym się przy ul. Orkana wypełniła się gośćmi do ostatniego miejsca. Na uroczyste otwarcie przybyli m.in. poseł Edward Siarka, radny wojewódzki Marek Wierzba, starosta Krzysztof Faber, burmistrz Leszek Świder, była jego poprzedniczka Ewa Przybyło, przyjechała delegacja z Nowego Targu z burmistrzem Grzegorzem Watychą i goście z zaprzyjaźnionego teatru z Łomży. Wchodzących witała wystawa fotograficzna dokumentująca budowę teatru, od momentu jej rozpoczęcia po szczęśliwy finał, autorstwa Piotra Kuczaja.

Zebranych powitał dyrektor Zbigniew Wójciak, którzy przypomniał, że teatr w ubiegłym roku obchodził jubileusz 70-lecia i tyle lat czekał na swój własny kąt. - Brak własnej siedziby był główną bolączką do realizacji celów stawianych sobie przez poprzednich dyrektorów - mówił, dodając, że on sam, obejmując stanowisko dyrektora, właśnie budowę nowej siedziby postawił sobie za główny cel. Jak dodał, cel ten udało się osiągnąć głównie dzięki determinacji Zarządu Powiatu Nowotarskiego ze starostą Krzysztofem Fabrem na czele.

- Dziś nasz teatr jest wśród najnowocześniejszych w Polsce, a na wyposażeniu mamy sprzęt i urządzenia, o jakich mogliśmy tylko marzyć mówił Zbigniew Wójciak.

Działkę pod budowę teatru kupiono w 2010 roku od parafii św. Marii Magdaleny. Podziękowania za zrozumienie i przychylność przy tej transakcji otrzymali proboszcz ks. Paweł Duźniak i ówczesny Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który przysłał list z gratulacjami. Budowa rozpoczęła się w 2017 roku i trwała dwa lata. Pierwszy milion na jej sfinansowanie zdobył poseł Edward Siarka, któremu kilkukrotnie dziękowano za pomoc. Wśród tych, którym dziękowano, była też była premiera Beata Szydło, wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa czy minister kultury Piotr Gliński. Podziękowania kierowano również do radnych powiatowych i miejskich, władz Rabki-Zdroju, władz samorządowych Małopolski i wojewody, budowniczych, wykonawców
i wszystkich ludzi, którzy wsparli budowę.

Starosta Faber mówił, że decyzja o rozpoczęciu budowy była trudna. - To było dla nas ogromne wyzwanie - podkreślał, przyznając, że były obawy, czy uda się znaleźć pieniądze na budowę, bo powiat nie był w stanie sam udźwignąć kosztów na dużej inwestycji. Udało się dzięki Bożej Opatrzności, wsparciu ze strony wielu osób, dyrektorowi Wójciakowi, który „dreptał
i dreptał” oraz posłowi Siarce, który skutecznie szukał pieniędzy na budowę.

- Będą tu przychodzić nasze dzieci, wnuki. To będzie miejsce, gdzie będą budziły się u nich dobre emocje i tu tworzyć się będzie ich wrażliwość. Będą przeżywać tu przygody, których gdzie indziej by nie przeżyli – mówił poseł Siarka.

Po przemówieniach do dyrektora ustawiła się kolejka z gratulacjami. Budynek poświęcił ks. Duźniak, a pierwszą premierą w nowych murach „Rabcia” była sztuka „Gwałtu co się dzieje”.

(mr)