wiersze – Michał Rusinek
scenariusz i reżyseria – Dariusz Wiktorowicz
scenografia – Barbara Wójcik - Wiktorowicz
teksty piosenek – Michał Rusinek
muzyka – Grzegorz Turnau
ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko
asystent reżysera – Piotr Serafin
dekoracje, kostiumy: Janina Handzel – Karpus Piotr Piotrowski, Eliza Wtorkiewicz – Kaleta
obsada:
Agnieszka Kwiatkowska, Krystyna Kachel, Urszula Tylek, Piotr Serafin, Łukasz Łęcki, Filip Bochenek
realizacja dźwięku - Gabriel Gacek
realizacja światła - Bogusław Handzel, Piotr Piotr Świerczek
SKRZATY DOMOWE to spektakl teatralny przeznaczony nie tylko dla dzieci. Całą rodziną odkrywać będziemy zakątki domu, które potrafią pobudzić naszą wyobraźnię. W przedmiotach codziennego użytku odnajdziemy całą gamę skojarzeń. Niezauważany na co dzień próg, może stać się bardzo ważnym bohaterem naszej opowieści. Podobnie jest z domowymi przestrzeniami: salon, sypialnia, łazienka, kuchnia, czy przedpokój mogą wzbudzać w nas niepokój. jednocześnie zmuszając do freudowskiego odrzucenia racjonalności przedmiotów i przestrzeni, na rzecz irracjonalnego ich wykorzystania i zastanowienia.
Wiersze Michała Rusinka wykorzystane w spektaklu prowadzą nas w zaczarowane zakamarki codzienności. Któż by pomyślał, że tyle fantastycznych przygód czeka nas w każdym zakątku domu? Czyż często nie jest tak, że zwyczajna wycieraczka, słuchawka prysznica, lampka nocna ... w rękach dziecka mogą okazać się przedmiotem innego przeznaczenia? Przenoszą nas do wspomnień po odległe przestrzennie kosmosu.
Reżyser spektaklu Dariusz Wiktorowicz, przygotowując scenariusz dla Teatru Rabcio nie wziął na warsztat popularnej bajki. Scenariusz został oparty na wyjątkowych wierszach Michała Rusinka, splecionych akcją z sympatycznymi bohaterami przemierzającymi domowe zakątki. Mamy tu Skrzata salonowego, Skrzata kuchennego, łazienkowego, a nawet Skrzata zamieszkującego w starym pianinie, ukrytego wśród zakurzonych albumów i płyt na strychu.
Grzegorz Turnau wypełnia tę atmosferę odkrywania domowych tajemnic skomponowaną przez siebie muzyką i osobiście wykonanymi piosenkami. Całość teatralnej inscenizacji dopełnia niezwykle barwna i metaforyczna scenografia i kostiumy, zaprojektowane Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Charakter i ruch sceniczny nadał skrzatom Arkadiusz Buszko. Twórcy spektaklu zabierają nas na ponadczasową wycieczkę do wnętrza domu, którą być może, każdy po wyjściu ze spektaklu będzie kontynuował w swoim domu.
Mamy nadzieję, że po obejrzenia tego spektaklu, sięgniecie po inne wiersze Michała Rusinka, zawarte w tomiku „Wierszyki domowe”.