Odeszła Ewa Marcinkówna, reżyserka i dyrektor artystyczna teatru

Odeszła Ewa Marcinkówna, reżyserka i dyrektor artystyczna teatru

Z przykrością informujemy, że 23 maja zmarła Ewa Marcinkówna, reżyserka, w latach 1980-1983 i 1985-1990 Dyrektor Artystyczna Teatru Rabcio. Rodzinie Pani Ewy składamy szczere wyrazy współczucia.

Ewa Marcinkówna urodziła się w 1949 r. w Gryfowie Śląskim w województwie wrocławskim. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filologii Polskiej, specjalizacja - teatrolog. Od 1978 do 1980 r. była zatrudniona w Państwowym Teatrze Lalek „Groteska” w Krakowie na stanowisku kierownika literackiego (…)

Funkcje dyrektorskie w Teatrze Lalek „Rabcio” objęła  w 1980 r.

Gdy po raz pierwszy  usłyszałam propozycję przejęcia „Rabcia”, warknęłam krótko - nie. Ale po kilku dniach odkryłam, że wcale się z tą propozycją  nie  rozstałam. Chyba najbardziej przyciągała mnie samodzielność. Dobry poziom zespołu też był argumentem nie do odrzucenia. Nie przewidziałam tylko,  że bardziej będę specem od remontów, pomysłowym poszukiwaczem różnych sposób, na różne przepisy niż dyrektorem teatru.

Po trzech latach dyrekcji zrezygnowała z pełnionych przez siebie funkcji i wyjechała do Tarnowa gdzie w latach 1984 - 1985 sprawowała stanowisko dyrektora Teatru im. Ludwika Solskiego. W 1985  roku wróciła do Rabki by ponownie objąć stanowisko kierownicze w Teatrze Lalek „Rabcio”,  tym razem jako dyrektor artystyczny. Funkcję tę pełniła przez kolejne pięć lat. Od 1990 do 1992 r. zajmowała stanowisko reżysera, od listopada 1993 r. do kwietnia 1994 r. była konsultantem literacko programowym rabczańskiego Teatru.

W swej karierze zawodowej współpracowała z wieloma teatrami zarówno lalkowymi jak i dramatycznymi (…)

Ewa Marcinkówna jest również autorką sztuk przeznaczonych dla teatru lalek: O kotku Herkulesie, Szalona klasa, Żabonada, Rewia na podwórku oraz Ania czy Mania. W  rabczańskim Teatrze Lalek  zadebiutowała jako reżyserka 13 marca 1982 r. sztuką Za siedmioma górami Ewy Szelburg - Zarębiny. Do 1997 r. na deskach „Rabcia” wyreżyserowała łącznie 22  sztuki, min.  Szelmostwa Lisa WitalisaCzerwona CzapeczkaPchła SzachrajkaO Kotku HerkulesieCzerwony Kapturek. Wśród licznych realizacji jeden spektakl był jej wyjątkowo bliski: Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Po wielu latach, w 2013 r. w tarnowskim Klubie Studenckim „Przepraszam” w ramach  projektu „Bardzo Kulturalne Poniedziałki” Ewa Marcinkówna wspominała, że spektakl ten był jej największym zawodowym osiągnięciem, a nawet spełnieniem osobistych marzeń[i].

Zmarła 23 maja 2021 r.

[i] K. Kachel „Rabcio-teatr z Rabki”. Monografia Teatru Lalek „Rabcio” 1949-2021 s.220-221